"Z kulturą za pan brat" - Wycieczka do Torunia po łyk historii i kultury.

Dnia 27 listopada 2018r. uczniowie kl. VI,VII, VIII uczestniczyli w wycieczce do  Torunia. Celami wyprawy były: obejrzenie ekspozycji obrazów zgromadzonych na wystawie zatytułowanej "100 obrazów na stulecie niepodległości", zapoznanie z historią polskich lotników z Dywizjonu 303 oraz propagowanie zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Wystawę,którą odwiedzili uczniowie zorganizował Dom Muz. Różnorodność dzieł malarskich z pewnością zaskoczyła młodych widzów, którzy spodziewali się dzieł upamiętniających , czy związanych z faktami historycznymi naszej ojczyzny. Oryginalne pod każdym względem dzieła, wzbudzały zainteresowanie, a słowa pracownika Domu Muz były nie tylko komentarzem ale ciekawą lekcją objaśniającą młodzieży wykorzystane techniki malarskie.
Podczas tej wizyty nie przeszliśmy obojętni obok wystawy fotografii  z cyklu "Toruńskie spacery". "9 spojrzeń" - to tytuł prezentowanych aktualnie zdjęć ukazujących elementy otaczającej nas rzeczywistości w sposób prosty, a zarazem  nietuzinkowy.
   Dzięki życzliwości pracownika dostąpiliśmy zaszczytu wejścia na poddasze budynku Domu Muz. Ktoś mógłby zapytać: cóż w tym niezwykłego? Otóż, ze względu na dostojny wiek budowli, mają tam podobno wstęp tylko studenci architektury.  Dach starego, dawnego spichlerza wspiera się na monumentalnych wiekowych belach, których nie każdemu dane podziwiać. Uczniowie naszej podstawówki poczuli na plecach oddech historii.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był seans filmowy pt. "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa".  Czego młody Polak - widz mógł dowiedzieć się o ludziach walczących za nasz kraj i nie tylko, najpełniej oddaje zamieszczona poniżej recenzja. (Cyt. za więcej informacji o filmiehttps://www.cinema-city.pl/filmy/dywizjon-303-historia-prawdziwa....) "Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sil Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarna jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponad przeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili."
    Dzieło na pewno ważne dla dojrzałego, czy raczej dojrzewającego młodego pokolenia nie bez powodu znalazło się w repertuarze Młodego Widza. Nasi uczniowie tym razem odbyli lekcję historii w nieco innej formie.